Tunel ogrodowy – kiedy kupić? Jaki wybrać?  Co w nim sadzić?

Tunel ogrodowy to zdecydowane marzenie wszystkich miłośników ogrodnictwa. Jego struktura sprawia, że uprawa warzyw, ale również niektórych roślin ozdobnych, jest o wiele łatwiejsza i skuteczniejsza. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy.

Czym jest tunel ogrodowy?

Tunel ogrodowy to coś, co możemy śmiało porównać ze szklarnią. Jego głównymi materiałami jest jednak folia PCV oraz rurki zapewniające kształt całej konstrukcji. Tunel niektórymi elementami różni się od szklarni, ponieważ nie jest on tak szczelny. Temperatura z pewnością utrzymuje się tam długo, podobnie jak wilgotność, jednak nie jest to efekt, który mógłby zabezpieczyć najbardziej wymagające rośliny przed obumarciem.

Tunele są świetnymi alternatywami szklarni, ponieważ są o wiele tańsze oraz bardziej dostępne. Występują w różnych wariantach, jeśli chodzi o kształt. Są także lekkie oraz proste w montażu, który nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

Kiedy zaczyna się sezon na tunele ogrodowe?

Tunele ogrodowe zaczynają być na językach już w marcu, czyli miesiącu, w którym możemy już sadzić niektóre rośliny pod osłoną, ale również bezpośrednio do gruntu. Początek wiosny to jednak żadna gwarancja słonecznej i ciepłej temperatury, która nadal spada poniżej zera i jest nieprzewidywalna. Wielu ogrodników wstrzymuje się od sadzenia roślin nawet do połowy kwietnia, gdzie maleje ryzyko opadów śniegu.

Tunele pozwalają zachować odpowiednią temperaturę powietrza roślinom, nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz i inne niesprzyjające warunki. Mikroklimat, który się tam tworzy, doskonale wpływa na kondycję warzyw i sprawia, że mogą one wydawać liczniejsze plony.

Sam tunel nie powinien jednak być rozkładany wcześniej, niż połowa marca, ponieważ temperatura nie daje szans na uprawę żadnego plonu.

Jaki tunel ogrodowy będzie najlepszy?

Plastikowe szklarnie najlepiej jest wybierać w oparciu o własny komfort. Tunele na rynku dostępne są w szerokiej gamie różnego rodzaju wariantów i tylko od ogrodników zależy, na jaki się zdecydują.

Dla osób, które nie posiadają zbyt dużej działki, świetnym pomysłem mogą okazać się tunele gruntowe, czyli takie, które są niskie. Ich sposób działania polega na odkrywaniu oraz nakrywaniu folii na specjalne pręty. Dzięki temu nie ogranicza się widoczności całej posesji.

Z drugiej strony na ogrodników czekają także pełnowymiarowe tunele, które mogą przypominać tradycyjne szklarnie. Najczęściej spotyka się te, których wymiary dochodzą do 2x2x3 metry. Wejście do nich zazwyczaj dostępne jest na specjalny suwak, który ogranicza przepływ powietrza.

Sama folia tunelu odgrywa bardzo ważną rolę. Nie może być ona zbyt cienka, ponieważ szybko będzie zmieniała temperaturę wnętrza. Z drugiej strony nie powinna być ona także za ciemna, ponieważ znacząco ograniczy dostęp do promieni słonecznych.

Wielu ogrodników szukając tunelu, zwraca uwagę na jego wysokość. Zawsze powinniśmy brać ją pod uwagę, ponieważ praca przy roślinach wymaga pełnego zakresu ruchu, aby nie uszkadzać kręgosłupa.

Co sadzić w tunelu?

Sam tunel to swego rodzaju zabezpieczenie przed wiatrem, mrozem, gradobiciem, ale również ulewami, które każdego roku uszkadzają plony rolników. W tunelu powinniśmy zatem sadzić wszystkie rośliny, które uważane są za delikatne na zmiany klimatu, ale także na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdzą się tam szczepki pomidorów, papryki, ogórków, cukinii, fasoli, ale także buraczków oraz sałaty. Nie możemy zapominać także o roślinach ozdobnych, takich jak aksamitki, gerberki, pelargonie oraz goździki, które szczególnie na początku swojego wzrostu narażone są na uszkodzenie.

W tunelu bez większych problemów możemy umieścić specjalne półki, na których odpoczywać mogą także nasze domowe rośliny z parapetu. Nie będziemy musieli martwić się wtedy, że zostaną uszkodzone przez deszcz lub wiatr. Warto jednak zabezpieczyć swój tunel obciążeniami, ale również pasami przeciwburzowymi, które zapewnią mu stabilność na wypadek huraganu.

Tunele ogrodowe to świetny prezent dla każdego miłośnika roślin, warzyw oraz spędzania czasu na działce. Warto w nie inwestować i cieszyć się bezpieczeństwem swoich roślin.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz