Rośliny cebulkowe, które można sadzić późną jesienią

Ogrody to bardzo często ważne miejsca, dzięki którym można między innymi się odprężyć oraz zaznać bliskości z naturą. Ich dobre zaprojektowanie oraz zadbanie gwarantują jak najlepsze rezultaty. Jakie rośliny warto zasadzić późną jesienią? Odpowiadamy.

Tulipany

Tulipan to roślina cebulowa, która cieszy się ogromną popularnością w polskich ogrodach. Ma on około 120 gatunków, które charakteryzują się unikalnymi dla siebie cechami. W zależności od wybranych można zupełnie inaczej komponować swój ogród. Tulipany można sadzić przede wszystkim późną jesienią. Najlepszym do tego momentem będzie październik oraz listopad. Należy jednak unikać wsadzania cebul bezpośrednio do zamrożonego gruntu. Jest to nie tylko niepraktyczne, ale również zaszkodzi cebuli.

Tulipan jako roślina ogrodowa jest najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie. Ma to związek między innymi z prostotą dbania o cebulę. Tulipany charakteryzują się długą, łodygą oraz pięknym bukietem kwiatów. Posiada on bezogonowe, szerokie liście. Zazwyczaj na jednej łodydze znajduje się jeden kwiat. Zależy to jednak przede wszystkim od gatunku.

Pora kwitnienia tulipana to od marca do maja. Nie wymaga on jakichkolwiek działań, jeśli chodzi o wsadzenie bezpośrednio do gruntu. Tulipany są roślinami, które należy wprowadzić w stan zimowy, tylko wtedy można będzie cieszyć się z dorodnych kwiatów. Cechą charakterystyczną tulipanów jest fakt, że w podwyższonej temperaturze kwiaty otwierają się, a przy niskiej zamykają. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo zapylenia przez owady.

Sam pyłek u tulipanów może zachowywać zdolność do kiełkowania nawet przez 100 dni.

Tulipan do prawidłowego wzrostu wymaga gleby średnio zwięzłej, ale żyznej. Czynniki, które wpływają na intensywność kolorów oraz kwitnienia, to przede wszystkim chłodna oraz wilgotna jesień. Należy jednak podkreślić, że tulipanom może zaszkodzić zbyt długo utrzymująca się pokrywa śnieżna.

Po przekwitnieniu należy usunąć stare kwiaty oraz pozostawić je do uschnięcia.

Krokusy

Krokusy to kolejny rodzaj roślin cebulowa tych, które cieszą się ogromną popularnością w ogrodzie. Podobnie jak Tulipany, można je wsadzić późną jesienią. Na świecie występuje około 250 gatunków. W Polsce można spotkać przede wszystkim szafrana wiosennego.

Krokusy charakteryzują się przede wszystkim kulistymi bulwocebulami. Zazwyczaj są one spłaszczone oraz występują w skupiskach kilku cebulek. Same kwiaty nie są wysokie, jednak jest to cecha charakterystyczna tych roślin. Liście pojawiają się dopiero po kwitnieniu.

Świetnie nadają się zarówno na rabaty, jak i do ogrodów skalnych. Mogą zostać uprawiane także na obrzeżach rabat. Wiele osób uprawia je również w szklarniach lub losowych miejscach na trawniku.

Krokusy są bardzo łatwe w uprawie. Do wzrostu wymagają jednak pełne nasłonecznienie. Warto wiedzieć, że zasadzone cebulki zostają w jednym miejscu przez kilkanaście lat. Regularnie należy je rozsadzać, jeśli ich ilość jest zbyt duża. Niektóre z krokusów można zakupić w formie nasion. Ich wzrost jest jednak czasochłonny, ponieważ należy odczekać około 3 lata na ich za kwitnienie.

Narcyz

Narcyz zwany inaczej żonkilem to roślina cebulkowata, która występuje w 74 gatunkach. Są nie tylko ozdobne, ale również posiadają charakterystyczny zapach. Cechą charakterystyczną jest przykoronik, który występuje na środku kwiatu.

Są zazwyczaj uprawiane na rabatach. Z jednej cebulki może wyrosnąć jedna lub dwie łodygi kwiatowe. Zależy to między innymi od konkretnego gatunku. Liście określa się jako równowąskie.

Prawo ustką jest fakt, że niektóre osoby wykorzystują narcyze między innymi do kwiatów ciętych. Wydzielają one jednak po ścięciu lepki sok, który może uszkadzać inne rośliny, które znajdują się w wazonie.

Jak widać jesień w ogrodzie to nie tylko sprzątanie liści. To również możliwość pięknej dekoracji terenu, tak, aby na wiosnę można było cieszyć się różnorodnością gatunków. Warto wybrać pod uwagę przede wszystkim Tulipany, które są bardzo popularne oraz cieszą wzrok swoim pięknem.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 147

Dodaj komentarz