Przesadzanie roślin – o czym należy pamiętać?

Roślin to elementy w domu, które doskonale wpasowują się w ludzkie standardy. Wszystko ze względu na fakt, że są one w stanie dodać uroku każdemu wnętrzu. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać. Co warto wziąć pod uwagę? Specjaliści wyjaśniają.

Rób to delikatnie

Przesadzanie roślin to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy oraz praktyki. Wszystko ze względu na delikatny system korzeniowy odpowiednich roślin. Jego uszkodzenie może skończyć się przede wszystkim obumarciem całego pędu. Należy o tym pamiętać oraz zawsze przeprowadzać proces przesadzania w sposób dokładny oraz szczegółowy.

Delikatność polega przede wszystkim na wyjmowaniu rośliny z doniczki. Należy upewnić się, że ziemia jest odpowiednio poluzowana. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której roślina pęka. Warto wówczas przechylić roślinę z doniczką oraz delikatnie opukać jej dno. Nie należy robić niczego na siłę.

System korzeniowy każdej rośliny przed posadzeniem w nową doniczkę powinien być oczyszczony z ziemi. Warto zrobić to przede wszystkim w wiadrze z wodą. W ten sposób można będzie wypłukać pozostałości z dawnej doniczki. Jest to ważne szczególnie w przypadku różnorodnych chorób. Dzięki temu można wyeliminować grzyby oraz zarodniki. Delikatność jest w tym przypadku wymagana.

Sprawdź wymagania korzeniowe określonej rośliny

W społeczeństwie panuje duży stereotyp, który mówi o tym, że doniczka zawsze powinna być większa podczas przesadzania. Jest to bardzo duży błąd, który może przede wszystkim doprowadzić do wstrzymania rozwoju określonej rośliny.

W zależności od gatunku system korzeniowy określonej rośliny jest inny. Właśnie dlatego należy upewnić się, jakie wymiary powinna posiadać doniczka. Niekiedy zdarza się, że duże rośliny wymagają małego miejsca w doniczce. Jest to spowodowane faktem, że stawiają one na rozwój na wysokości oraz szerokości. Warto o tym pamiętać, aby nie zaszkodzić roślinie.

Zawsze wybieraj wysokiej jakości doniczki

Doniczka ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o przesadzanie rośliny. Wszystko ze względu na fakt, że to właśnie od niej zależy, w jakiej kondycji będą układy korzeniowe. Warto postawić przede wszystkim na ceramikę, która jest uniwersalna oraz nie wchodzi w reakcję z wodą oraz ziemią.

Dodatkowo doniczka powinna zawsze zawierać o otwór, dzięki któremu nadmiar wilgoci będzie usuwany. Niektóre egzemplarze wymagają, aby to właściciel określił jej wielkość. Właśnie dlatego należy wykonać ją samodzielnie. Jeśli chodzi o ceramikę, to warto wyposażyć się w odpowiednie wiertła, które nie zepsują doniczki.

Używaj keramzytu

Keramzyt jest materiałem, który doskonale magazynuje oraz oddaje wodę. Właśnie dlatego powinien znajdować się on na końcu doniczki. W ten sposób podczas podlewania rośliny system korzeniowy, który nie będzie w stanie przechwycić wilgoci będzie mógł to zrobić za pośrednictwem keramzytu. Dodatkowo keramzyt zapobiega gniciu korzeni. Jest to bardzo częsty problem, przede wszystkim paproci.

Keramzyt można również zastosować na wierzch doniczki. W ten sposób można będzie zadbać nie tylko o odpowiednią wilgoć na jej powierzchni, ale również o estetykę. Keramzyt występuje w wielu różnorodnych wariantach kolorystycznych. Należy wybierać je pod względem własnych preferencji.

Odżywki do roślin

Podczas przesadzania rośliny warto zadbać również o dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych. Należy to zrobić bezpośrednio do ziemi, aby kwiat mógł pobierać je z korzenia. W ten sposób można będzie cieszyć się szybkim rozwojem określonej rośliny doniczkowej.

Odżywki występują w wielu różnorodnych formach. Popularnymi są przede wszystkim preparaty, które rozcieńcza się z wodą. Można jednak spotkać specjalistyczne pipety, które bezpośrednio wkłada się do Ziemi. W ten sposób automatycznie dozuje się środek do podłoża. Należy jednak dokładnie kontrolować taki proces.

Przesadzanie roślin to bardzo ważny element, który powinien przebiegać w odpowiednich warunkach. Należy zadbać przede wszystkim o dobór odpowiedniej doniczki oraz delikatność. W ten sposób roślina będzie mogła rosnąć oraz kwitnąć przez wiele długich lat.