Z jakich przedmiotów zrezygnować, aby chronić naszą przyrodę?

Współczesny rozwój technologiczny daje ludziom wiele różnego rodzaju możliwości. Niestety, jego produktami ubocznymi są śmieci, które zajmują coraz większe tereny. Niektóre materiały nie mogą zostać podane recyklingowi lub utylizacji. Właśnie dlatego pozostawia się je na wysypiskach. Z jakich przedmiotów warto zrezygnować, aby chronić ekologię? Sprawdzamy.

Plastik

Wymieniając materiały, z których należy zrezygnować, aby chronić przyrodę zdecydowanie nie należy pominąć plastiku. Jest to materiał, z którym ekolodzy toczą nieustanną wojnę – jest to spowodowane głównie jego charakterystyką. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z faktu, że plastik typu 1 oraz 02 to jedyne rodzaje, które można poddać recyklingowi. Mowa tutaj głównie o PVC. Będzie to polietylen niskiej gęstości. Zazwyczaj produkuje się z niego folie.

Warto jednak podkreślić, że recykling tego typu plastiku nie odbywa się w nieskończoność. Będzie to maksymalnie 10 razy. Jest to spowodowane głównie zanieczyszczeniem się surowca ze względu na poddawanie go wysokiej temperaturze.

Takie typy plastiku jak 03, 04, 05, 06 oraz 07 zupełnie nie nadają się do ponownego wykorzystania. Posiadają bowiem ujemną wartość przetwórczą. Mowa tutaj między innymi o tapetach, artykułach higienicznych oraz foldery reklamowe. Warto zaznaczyć, że czas rozkładu takiego plastiku to od 100 do 1000 lat. Właśnie taki okres sprawia, że śmieci gromadzą się na wysypiskach. Niestety coraz częściej podkreśla się problem wysypisk, które obejmują oceany oraz całe wyspy. Najczęściej będą to egzotyczne tereny, które nie mają możliwości sprawnego eksportu zanieczyszczeń ze względu na ograniczone możliwości.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób właściwie można pozbyć się plastiku? Odpowiedź jest bardzo prosta – współcześnie nie ma potrzeby inwestycji w niego, szczególnie jeśli mowa o produktach spożywczych. Coraz częściej producenci biorą pod uwagę opakowania, które wykonane są z papieru lub szkła. W ten sposób ograniczają jednocześnie produkcję szkodliwego plastiku.

Papierosy

Papierosy stanowią problem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale również całego środowiska. Jest to nie tyle problem samego tytoniu oraz papieru, ale głównie filtra oraz opakowania. Filtr składa się przede wszystkim z włókien octanu celulozy. Jest to materiał, który charakteryzuje się powolnym rozkładem. Naukowcy szacują, że na śmietniki trafia rocznie około 4,5 biliona takich odpadów.

Papierosy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu, przede wszystkim ze względu na fakt, że są stosunkowo lekkie oraz mogą przemieszczać się na duże odległości. Jest to problem dla niektórych zwierząt, które mogą je zjeść. Będzie to między innymi ptactwo.

Dodatkowo pozostawione w wodzie filtry od papierosów mogą przyczynić się do powstawania mikroplastiku. Stwarza on zagrożenie dla wszystkich zwierząt, które żyją na planecie. Może on zostać dostarczony bezpośrednio do organizmu. Wraz z krwią może gromadzić się w takich narządach jak wątroba, nerki lub mózg. Naukowcy określają, że może mieć on realny wpływ na płodność.

Kosmetyki testowane na zwierzętach

Kosmetyki stanowią bardzo rozbudowany współcześnie dział przemysłu. To właśnie dzięki nim ludzie mogą nie tylko zadbać o swoją skórę, ale także pewność siebie. W dzisiejszych czasach bardzo dużą rolę odgrywa proces przygotowywania specyfików. Klienci zwracają na niego uwagę ze względu na ograniczenie wystąpienia możliwych skutków ubocznych. Ma na to wpływ między innymi skład.

Niestety, współcześnie nadal obowiązuje problem testowania kosmetyków na zwierzętach. Wszystkie testy powodują u zwierząt nieznośny do wytrzymania ból. Dodatkowo blisko 70% takich procesów odbywa się bez jakiegokolwiek znieczulenia. Blisko połowa testów trwa dłużej niż miesiąc.

W Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz stosowania testów na zwierzętach. Kosmetyki te mogą jednak pochodzić z zagranicy. Właśnie dlatego należy upewnić się, że są one pozbawione cierpienia zwierząt. Dodatkowo takie testy mogą również dawać fałszywe informacje na temat skutków ubocznych. Może być to spowodowane między innymi zupełnie inną reakcją organizmu zwierzęcia oraz człowieka.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz