Jak zagospodarować środowiskiem naturalnym dookoła siebie?

Środowisko naturalne to wszystko to, co zostało stworzone przez naturę oraz nas otacza. Chcąc wspomóc przyrodę, w tych trudnych czasach, warto podjąć się kilku podstawowych działań. Jakich? Odpowiadamy.

Zagospodaruj miejsce, w którym nie będziesz ścinał trawy

Usuwanie naturalnych łąk to bardzo duży problem współczesnych czasów. To tak, jakbyśmy zabierali dom dla wielu owadów, gryzoni, a nawet ptaków, które pozbawione są przez to schronienia oraz jedzenia.

Łąki są bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach, ponieważ dają również możliwość pozyskania cennego pyłku kwiatowego przez pszczoły. Chcąc je wspomóc w produkcji miodu oraz zapylania roślin warto wyznaczyć sektor na działce, w którym nie będziemy kosili trawy. Jednocześnie możemy skorzystać z gotowej mieszanki roślin łąkowych, które dostępne są w sklepach ogrodniczych.

Wysoka trawa może okazać się kluczowa dla zwierząt szczególnie podczas upałów. W ten sposób szczególnie gryzonie oraz insekty znajdują miejsce, w którym mogą ukryć się przed słońcem oraz zredukować swoją temperaturę ciała.

Wysokie trawy skutecznie zatrzymują w glebie wodę. Wynika to z faktu, że rośliny izolują podłoże przed szybkim wysuszaniem się. Działa to wydajniej, jeśli rośliny, które porastają grunt, są wysokie.

Zainwestuj w schronienia dla owadów

Wszystkie owady są nam potrzebne do życia. Niektóre z nich bezpośrednio przyczyniają się do tego, że nadal jesteśmy na tej planecie. Mowa tutaj o pszczołach, które odgrywają kluczową rolę dla naszego bezpieczeństwa, w kontekście żywności.

Schronienia są również potrzebne owadom, którymi żywią się ptaki. Mogą w taki sposób się rozmnażać oraz dostarczać cennego białka dla tych zwierząt.

Jak wyglądają takie schronienia? To nic innego jak kawałki drewna z wyciętymi otworami, pustaki oraz słoma, która zamknięta jest w specjalnym boksie z siatką. Gotowe schronienia można zakupić przez Internet lub w sklepie ogrodniczym, ale można również zrobić je samemu. W Internecie jest wiele poradników, jak krok po kroku można zbudować taką konstrukcję z przedmiotów, które ma każdy z nas.

Zbuduj karmnik dla ptaków

Ptaki w Polsce to szereg różnych gatunków, które możemy obserwować przez okna. Niektóre z nich puszczają nas zimą, jednak inne zostają razem z nami. Z pewnością zmieniający się klimat nie ułatwia im przetrwania zimy tak, aby mogły cieszyć się dostatkiem pokarmu.

Właśnie dlatego weźmy pod uwagę budowę karmników dla ptaków, które najczęściej umieszczane są na drzewach lub trawnikach. Powinny być one odpowiednio zadaszone oraz utrzymane na odpowiedniej wysokości, aby nie mogły zagrozić im drapieżne zwierzęta.

Co właściwie umieszczać w karmnikach? Można położyć tam pozostałości obiadu, takie jak chleb, ziarna, słoninę oraz niektóre warzywa. Ptaki wybiorą to, co najbardziej im odpowiada. W sklepach internetowych lub stacjonarnych supermarketach bardzo często można znaleźć gotowe mieszanki ziaren dla dzikich ptaków. Dokarmiając je, można sprawić, że zima nie będzie dla nich aż tak sroga. Taką czynność nie trzeba wykonywać długo, ponieważ już w połowie wiosny pokarm znów dla nich powróci.

Zrezygnuj z soli w trakcie odśnieżania

Sól drogowa to skuteczny środek na usuwanie lodu z dróg, chodników oraz naszych przydomowych przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona dobra dla środowiska naturalnego. Szczególnie niebezpieczna może okazać się dla niektórych roślin oraz naszych czworonożnych przyjaciół.

Zazwyczaj taka sól rani delikatne łapy kotów, psów i zwierząt dzikich, ze względu na swoje duże stężenie. Jednocześnie sól, która przyczepia się do poduszek zwierząt, w kontakcie ze śniegiem, powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia, które może być zagrożeniem dla zdrowia pupili.

Znacznie lepszą alternatywą soli jest wykorzystanie drobnego żwiru, który ułatwia przyczepność. Można również skorzystać z mieszanki soli, która jest bezpieczna dla zwierząt. Drobny żwir jest jednak ekologiczny oraz z łatwością można go usunąć wiosną, wykorzystując w tym celu zmiotkę.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz