Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania pieniędzy?

Oszczędzanie pieniędzy to podstawowy sposób na budowanie stabilnej przyszłości finansowej. Posiadanie dodatkowego kapitału zgromadzonego na koncie bankowym daje poczucie bezpieczeństwa, a także umożliwia realizację większych celów życiowych. Motywacje do oszczędzania mogą być różne. Pieniądze można odkładać na zakup mieszkania, emeryturę, czy egzotyczną podróż. Niezależnie od tego jaki jest cel, warto zagłębić się w różne sposoby oszczędzanie pieniędzy, tak by jak najszybciej zacząć odkładać finanse na przyszłość.

Stworzenie budżetu 

Tworzenie budżetu jest kluczowe, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy. Pozwala  śledzić swoje wydatki i określić, gdzie możliwe są oszczędności. Początkowo może to być trudne, ale warto przez miesiąc zapisywać wszystkie wydatki i przychody, tak by móc określić, jaka część środków pozostaje wolna i możliwa do odłożenia. Jednym ze znanych sposobów oszczędzania jest metoda 50/30/20, w której 50% wynagrodzenia przeznaczane jest na stałe wydatki, 30% na rozrywkę, a pozostałe 20% trafia na konto oszczędnościowe. Przestrzeganie planu budżetowego wymaga samodyscypliny i odpowiedzialności, a czasem wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jednak zdecydowanie warto podjąć się tego zadania. 

Automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe

By zacząć oszczędzać warto ustawić automatyczny przelew części swojego wynagrodzenia na konto oszczędnościowe. Wiele banków oferuje taką możliwości. Dzięki temu już przed rozpoczęciem rozporządzania pieniędzmi, część środków będzie znajdowała się na koncie oszczędnościowym. Sposób ten umożliwia systematyczność, istotną podczas odkładania pieniędzy na większy cel, a dodatkowo jest bardzo prosty, szybki i wygodny, ponieważ oszczędzanie dzieje się automatycznie i nie wymaga niemal żadnego wysiłku.

Kupuj z głową

Bardzo istotne w oszczędzaniu jest ograniczenie zbędnej konsumpcji, a także kupowanie w taki sposób, by wydawać jak najmniej. Sporo pieniędzy można zaoszczędzić, poświęcając trochę czasu na szukanie lepszych ofert. Dobry zwyczaj to porównywanie cen w sklepach i sprawdzanie aktualnych promocji. Świetnym sposobem na oszczędzanie może być zaprzyjaźnienie się z portalami, które umożliwiają sprzedawanie i nabywanie rzeczy używanych. Często ich stan jest niemal perfekcyjny, a cena okazuje się dużo niższa niż w przypadku całkiem nowego produktu. Poza tym każdy zakup warto trochę odwlec, by w międzyczasie zobaczyć, czy na pewno jest konieczny.

Oszczędzaj na rachunkach

Istnieje wiele sposobów, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Możesz zacząć od zmniejszenia zużycia energii, wyłączając urządzenia, które nie są używane. Kolejny pomysł to zmniejszanie temperatury lub zakręcanie kaloryferów gdy nikogo nie ma w domu. Często urządzenia do ogrzewania umożliwiają ustalenie planu dobowego, za pomocą którego można ustawić harmonogram grzania w taki sposób, by było ono uruchamiane tylko w godzinach aktywności domowników, a temperatura obniżała się gdy lokatorzy są w pracy oraz w nocy. Warto także ograniczyć zużycie wody decydując się raczej na szybki prysznic niż długą kąpiel i zdobywając informację na temat różnych zastosowań szarej wody. Inny pomysł to obniżenie wydatków na abonamenty i subskrypcje, poprzez pozostawienie tylko tych, które rzeczywiście są używane.

Planuj zakupy spożywcze 

Wybierając się do sklepu spożywczego, warto mieć ze sobą listę i trzymać się jej. Pomaga to ograniczyć ilość pieniędzy wydawaną na zbędne produkty. Planowanie jadłospisu tygodniowego również jest bardzo pomocne, gdyż pozwala w jak najbardziej wydajny sposób wykorzystać zakupioną żywność i zapobiega wyrzucaniu jedzenia. Dobrym pomysłem jest unikanie zakupów gdy jest się głodnym. Sprzyja to kupowaniu zbędnych produktów. Warto również wyrobić sobie nawyk czytania składów i porównywać je, a przy zakupie kierować się właśnie nimi, nie firmą. Często okazuje się, że tańsze produkty marek własnych mają nawet lepsze i prostsze składy niż te droższe znanych firm. 

Jak widać, istnieje bardzo wiele sposobów na oszczędzanie pieniędzy i ograniczenie miesięcznych wydatków. Kluczem do powodzenia takiego przedsięwzięcia jest samodyscyplina, odpowiedzialność i konsekwencja. Oszczędzanie, być może jest czasem ograniczające, jednak nie ma niczego lepszego, co już dziś możesz zrobić dla poprawy swojej przyszłości finansowej. 

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz