W jaki sposób oswajać zwierzęta?

Zwierzęta są nieodłącznymi kompanami człowieka. Najwcześniej udało nam się oswoić wilki, które później stały się najlepszymi przyjaciółmi. Nie możemy również zapominać o kotach, które w starożytnym Egipcie były uważane za Bogów. Wiele zapisków historycznych mówi także o kawii domowej, chomikach oraz rybach, które były przez ludzi oswajane. W jaki sposób zrobić to współcześnie, aby zwierzęta czuły się przy nas bezpiecznie? Sprawdźmy.

Różnice w oswajaniu

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać to fakt, że oswajanie wygląda zupełnie inaczej w przypadku innych zwierząt. Dla przykładu oswajanie psa ze schroniska będzie innym procesem niż oswajanie kawii domowej ze sklepu zoologicznego. Ta różnica wynika przede wszystkim z ich natury. Gryzonie takie jak chomiki lub wspomniane świnki morskie to ofiary w naturalnym środowisku. Ich życie to ciągłe chowanie się oraz uciekanie przed drapieżnikami, które czekają, aby je zjeść.

Instynkt tych zwierząt jest zaprojektowany jedynie tak, aby przeżyć. Dlatego właśnie proces oswajanie wymaga użycia innych metod i technik.

Psy lub koty natomiast są z natury drapieżnikami. Nie jest to jednak powód, dla którego mają one kochać człowieka od samego początku. Jeśli nigdy nie miały z nim styczności to mogą być w naszym stosunku nieufne lub nawet agresywne. Wtedy należy odpowiednio dostosować metody oswajania pod danego zwierzaka.

Oswajanie – pierwsze chwile

Pierwsze chwile ze zwierzęciem to kluczowe momenty, które będą przez nas na długo zapamiętane. Naturalnym odruchem wśród właścicieli jest chęć ciągłej zabawy opiekuna z nowym przyjacielem. Jednak nigdy nie powinniśmy tego robić. Oswajanie to proces stopniowy, który nie możemy przyśpieszać.

Małe zwierzęta klatkowe powinniśmy w pierwszych chwilach zostawić w klatce. Powinny one samodzielnie się zaaklimatyzować w nowej przestrzeni. Najlepiej pozostawić zwierzęta same w pokoju przez pierwszy dzień lub dwa. Należy pamiętać, że sama podróż takiego zwierzaka to dla niego ogromny stres. Dodatkowo należy uwzględnić nerwowość zwierzęta, gdy zostało ono nagle odłączone od innych.

W przypadku posiadaczy psów oraz kotów ze schroniska będzie podobnie. Pierwsze chwile powinny być spokojne oraz bezpieczne dla zdrowia psychicznego zwierzęcia. Nigdy nie próbujmy na siłę go podnosić oraz dotykać. Wówczas może on odpowiedzieć agresją lub wręcz paraliżem ze strachu. Pozwólmy mu wybadać przestrzeń i zostawmy go samego, jeśli tego chce.

Oswajanie i kilka pierwszych dni zwierzaka w naszym domu

Kolejnym etapem, jest oswajanie zwierzaka, który poznał już po krótce swoje otoczenie oraz sprawił, że czuje się w nim komfortowo.

W przypadku zwierząt klatkowych powinniśmy usiąść obok klatki, jeśli jest ona na podłodze. Pamiętajmy, że takie zwierzęta jak gryzonie to ofiary. Zazwyczaj polują na nie drapieżne ptaki, które atakują od góry. Dlatego właśnie stanie nad klatką nie jest polecane. Usiądźmy obok niej i mówmy do zwierzęcia. Niech oswaja się z naszym głosem. Jednocześnie możemy próbować dawać mu z ręki świeże warzywa takie jak marchewka lub ogórek. Warto zapoznać się z dietą naszego zwierzaka przez strony internetowe. Pamiętajmy, aby nie zbliżać się zbyt szybko swoją ręką do zwierzaka. Niech sam do nas podejdzie. Takie ćwiczenie z pewnością pomoże nam w oswajaniu.

Jeśli mowa o zwierzętach takich jak pies lub kot to warto w podobny sposób przykuć ich uwagę. Starajmy się regularnie dawać zwierzęciu przysmaki. Dzięki temu będzie kojarzył nas z czymś dobrym.

Warto również zainwestować w zabawki, którymi będziemy mogli razem pobawić się z czworonogiem. Wówczas zainteresujemy go oraz pozwolimy się mu zrelaksować

Oswajanie to czasochłonny proces. Wszystko zależy od charakteru zwierzaka. Warto uzbroić się w cierpliwość oraz nie robić niczego na siłę. Niektóre zwierzęta potrzebują nawet kilku lat na to, aby zacząć nam ufać. Wówczas nie mamy możliwości przyśpieszenia tego procesu nawet największymi chęciami. Nasza praca jednak zostanie odpowiednio wynagrodzona bezwarunkową miłością.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz