Kawia domowa (popularna świnka morska) to gryzoń, który przede wszystkim utożsamiamy jako doskonały przykład zwierzęcia, który pasuje do początkujących hodowców. Możemy się jednak negatywnie zaskoczyć. Dlaczego? Sprawdźmy.
Kawia domowa – kilka słów wstępu
Kawa domowa to gryzoń, który każdy z nas z pewnością chciał mieć w dzieciństwie. Pochodzi ona z Ameryki Południowej, jednak jej udomowienie przypisuje się Indianom oraz Peruwiańczykom. Znalezione przez historyków różnorodne kości tych zwierząt świadczą o tym, że na początku traktowano je jako pokarm. Dopiero później, około 2500 lat przed naszą erą, hodowano je w celach „hobbystycznych”.
Kawia posiada krępą budowę ciała. Ma krótką szyję, nogi oraz pyszczek. Jako gryzoń posiada długie siekacze, które służą do kruszenia pokarmu. Mogą ważyć nawet do 1200 gramów. Jest wiele ras, które wyróżniają się między sobą długością włosia oraz ubarwieniem. Możemy wyróżnić między innymi peruwiankę, gładkowłasą, teddy oraz skinny.
Kawia domowa – gryzoń stadny
Podstawowym błędem, który można popełnić w hodowli tego zwierzęcia jest jego pojedynczy zakup. Kawie domowe to zwierzęta silnie stadne, które najlepiej czują się w towarzystwie nawet 10 osobników. Posiadają instynkty społeczne, które pomagają im rozładowywać stres. Zawsze, gdy chcemy się na nie zdecydować powinniśmy planować zakup minimum 2 osobników ten samej płci. Ważny jest tutaj ich wiek – im młodsze, tym lepiej. Wówczas mamy większą pewność, że się zaakceptują. Starsze osobniki mogą agresywnie reagować na osobność innego, nieznanego dotąd osobnika w małej klatce. Wtedy może dochodzić nawet do poważnych ran.
Dwa osobniki w klatce to gwarancja, że zwierzę będzie miało wsparcie. Nigdy nie ulegajmy przekonaniom oraz radom pseudo-hodowców, którzy uważają, że kawie domowe mogą żyć szczęśliwie nawet pojedynczo. Jest to kłamstwo, które naraża zwierzę na silny stres oraz częstsze problemy ze zdrowiem.
Klatka dla kawii domowej
Klatka do kawii domowej powinna spełniać kilka ważnych warunków. Przede wszystkim minimalne wymiary kuwety to 50 cm na 100 cm. Wtedy każda świnka ma odpowiednią przestrzeń dla siebie. Mogą również razem po niej biegać oraz bawić się. Kuweta powinna być odpowiednio wysłana najlepiej niepylącymi trocinami. Niektórzy hodowcy preferują również nakrycie ich matami. Warto zainwestować wówczas w kuwety. Zawsze należy zapewnić zwierzęciu suche podłoże. Wówczas unikniemy odparzeń oraz grzybic kończyn.
W klatce zawsze powinna znajdować się świeża woda oraz podajnik, w którym nieustannie obecne jest siano. Jest to ważne dla zdrowia świnek, które w ten sposób ścierają swoje nieustannie rosnące zęby.
Regularne wizyty u weterynarza
Kawia domowa, tak jak każde zwierzę, musi być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Zajmie się nią przede wszystkim lekarz o specjalizacji egzotycznej lub małych gryzoni. Wymaga ona kontroli zębów, wzroku, stawów oraz słuchu. Świnki morskie mają tendencję do chorób wirusowych przez niewytwarzanie witaminy C. Podobnie jak u ludzi musi być ona pobierana wraz z pokarmem. Odpowiada ona za system immunologiczny, który chroni nas przed chorobami. Chcąc zdecydować się na świnkę powinniśmy zawsze liczyć się z kosztami leczenia oraz kontroli weterynaryjnej, które nie są tanie.
Towarzystwo dla kawii domowej
Decydując się na dwa osobniki nie możemy wówczas rezygnować z dotrzymywania towarzystwa śwince. Wówczas może ona zdziczeć, a nawet stać się dla nas agresywna. Towarzystwo może przejawiać się zarówno przez głaskanie, karmienie jak i mówienie do zwierzęcia. Pamiętajmy, że ich zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak nasze. Sprawny, aby świnka czuła się przy nas bezpiecznie. Dzięki temu poprawimy jej komfort życia. Ważne jest jednak odpowiednie wyczucie. Nie róbmy niczego na siłę. Niektóre świnki nie lubią pieszczot oraz podnoszenia. Branie ich na ręce również nie jest polecane. Wiąże się ono z możliwością uszkodzenia delikatnego kręgosłupa.
Kawia domowa to zwierzę, które nie jest tak proste w hodowli, jakby mogło to się nam wydawać. Warto zadbać o jej komfort oraz zdrowie, aby móc cieszyć się z jej obecności nawet do 8 lat.