Jak oduczyć psa agresji?

Agresja u psów to zachowanie, na które nie powinno mieć miejsca w żadnym domu. Przez to można nabawić się problemów, ponieważ każdy właściciel jest odpowiedzialny za to, co uczynił jego zwierzak. W jaki sposób trenować z psem zachowanie nieagresywne? Sprawdzamy.

Dlaczego agresja u psa występuje?

Agresja u psa to jego behawioralny problem, który może mieć wiele różnorodnych powodów. Najczęściej wyróżnia to szczenięta, które zbyt wcześnie zostały odstawione od matki. Wówczas pieski nie są w stanie dobrze poznać zachowania między psami, które są w granicach normy.

Szczeniak przejawiając agresje względem rodzeństwa szybko zostaje uciszony przez matkę. Dzięki temu od najmłodszych chwil suka stara się wpoić maluchom, że nadpobudliwość nie jest akceptowana. Matka szczeniąt doskonale wie jednak czym różni się bezpodstawna agresja od zwykłej, niewinnej zabawy.

Psy przejawiają agresję również z innych powodów. Będzie to między innymi uczucie zazdrości. Występuje to w domach, w których jest więcej niż jeden pies. Wówczas zwierzak może być agresywny, aby zbudować hierarchię. Wówczas jeden z nich musi ulec. Taka hierarchia wówczas zostaje podtrzymana za pomocą regularnych potyczek.

Psy mogą także być agresywne, ponieważ czują lęk. Jest to zauważalne szczególnie u psów ze schronisk. To właśnie one mają problem z tym, aby zaufać człowiekowi na nowo. Wówczas każde poczucie dyskomfortu jest u nich przejawiane pokazywaniem zębów.

Stopniowo daj się poznać

Agresywny pies, który dopiero odwiedził nasz dom musi mieć czas, aby móc się do nas przyzwyczaić. Jego agresywne zachowanie może być spowodowane dyskomfortem, ponieważ znajduje się w przestrzeni, której jeszcze nie zna. Warto unikać szczególnie dotykania oraz podnoszenia na ręce zwierzaka. Można wówczas siadać blisko niego oraz dawać się dowoli obwąchiwać. Dzięki temu pies pozna nasz zapach oraz będzie lepiej go kojarzył. Następnie stopniowo za pomocą smakołyków można zacząć próbować dotyku.

Odwiedź psiego behawiorystę

Psi behawiorysta jest osobą, która na zachowaniu psów zna się bardzo dobrze. Ludzie nie są jeszcze do końca świadomi tego, że zachowanie psa można zmienić, gdy zna się jego przyczynę. Może być ona ukryta głęboko w psychice zwierzaka. Może bezpośrednio dotyczyć przeszłości lub sytuacji, w której obecnie się znajduje.

Psi behawiorysta po kilkudniowych obserwacjach może określić na czym polega problem. Może to być między innymi brak swojego miejsca w domu lub zbyt mało przestrzeni, w której może przebywać. Czasami jednak przyczyną jest brak odpowiedniej ilości ruchu.

Behawiorysta z pewnością określi w czym leży problem oraz jak się go pozbyć. Mogą to być nie tylko ćwiczenia w domu, ale również regularne wizyty u specjalisty.

Sygnalizuj psu, że jego zachowanie jest złe

Psy potrafią wyczuć emocje ludzi. Jest to potwierdzone przez liczne badania naukowe. Gdy pies przejawia agresję należy stanowczo sygnalizować, że jest to nieakceptowalne. Warto robić to przez hasło „nie”. Wówczas pies będzie wiedział, że zrobił źle.

Jeśli pies przejawia agresję u innych psów na spacerze wówczas właściciel powinien sygnalizować mu złe zachowanie przybliżając go do nogi. Regularne ćwiczenia sprawią, że pies będzie rozumiał, że to co robi jest złe. Należy jednak równocześnie nagradzać go wtedy, gdy jest ryzyko agresji, jednak pies jest spokojny.

Warto odwracać uwagę psa w sytuacjach zagrożenia właśnie przysmakami. Dzięki temu zawierzę skupi się tylko na nich oraz zignoruje czynnik zwiększający napięcie.

Psy to zwierzęta, których zachowanie jest bardzo ważne, aby ocenić ich stan zdrowa. Warto przede wszystkim odwiedzić psiego behawiorystę, gdy zwierzę jest agresywne. Specjalista sprawdzi, co może powodować jego zachowanie. Jest to analiza jego codziennego zachowania. Wówczas właściciel powinien ustawić kamerę, która rejestruje obraz 24 godziny na dobę.

Behawiorysta wie, w jaki sposób leczyć zaburzenia psychiczne zwierząt. Można to uzyskać terapiami, które przynoszą efekty, jeśli są wykonywane regularnie.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz