Zakładanie akwarium – co warto wiedzieć?

Akwarystyka to hobby, które pokochało wielu ludzi na całym świecie. Oglądanie kolorowych ryb pozwala nam się wyciszyć i oderwać od otaczającego nas świata. Zakładanie pierwszego akwarium to dla wielu ekscytujący moment. W końcu już niedługo będą w nim pływać kolorowe rybki, które będziemy mogli podziwiać. Jednak od urządzenia akwarium do momentu, w którym wpuścimy pierwsze rybki musi minąć trochę czasu.

Zakładanie akwarium – co warto wiedzieć?

Zakładanie akwarium to dość czasochłonny proces. Wiele osób błędnie myśli, że wystarczy udać się do sklepu kupić akwarium z wyposażeniem i rybki. Później zostaje już tylko urządzenie akwarium i wpuszczenie rybek. Niestety wielu początkujących tak właśnie robi, co kończy się dość szybką śmiercią ryb. Od momentu urządzenia i zalania akwarium, do dnia, w którym wpuścimy rybki powinno upłynąć 2 tygodnie. W tym czasie woda w akwarium dojrzeje, czyli rozwiną się bakterie nitryfikacyjne. Będą one rozkładać produkty przemiany materii ryb na proste związki, które następnie zostaną wykorzystane przez rośliny. Jeśli wpuścimy ryby zbyt wcześnie, to stężenie szkodliwego amoniaku w wodzie będzie zbyt duże.

Pierwszym etapem w procesie zakładania akwarium są zakupy. Musimy kupić odpowiednio duże akwarium z wyposażeniem, podłoże i rośliny. Wielkość akwarium musimy dopasować do gatunków ryb, które chcemy trzymać. Najlepiej zacząć od akwarium o pojemności około 40-80 litrów. W zbiorniku o takiej pojemności możemy trzymać większość gatunków. Do akwarium musimy dokupić niezbędne wyposażenie, czyli filtr, grzałkę i oświetlenie. Filtr powinien być dopasowany do litrażu. W większych akwariach dobrze sprawdzą się 2 filtry, które umieszczamy po przeciwnych stronach. Grzałka jest konieczna dla większości gatunków ryb. Dlatego też musi się ona znaleźć w akwarium. Warto także mieć pokrywę, gdyż zapobiega to wyskoczeniu ryb. Oświetlenie jest niezbędne dla roślin akwariowych, ale także dla ryb. To właśnie światło wpływa na ubarwienie ryb. Podłoże dobieramy do naszych roślin. Jedne rośliny będą dobrze rosły w zwykłym żwirku, a inne wymagają specjalnego podłoża i nawożenia. Początkującym zaleca się rośliny mniej wymagające. Warto wybrać także te, których nie trzeba przycinać.

Gdy wszystko mamy kupione, przechodzimy do urządzania akwarium. Ważną sprawą jest to, żeby zbiornik ustawić z dala od okna, ponieważ promienie słoneczne powodują nadmierny rozwój glonów. Akwarium powinno stać na specjalnej macie, która zabezpiecza spód przed uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzone i wypełnione wodą akwarium jest dość ciężkie. Przez to nawet drobinki piasku znajdujące się pod szkłem mogą spowodować pęknięcie. Dlatego też musimy mieć matę pod akwarium. Gdy ustawimy zbiornik na docelowym miejscu możemy zacząć urządzanie. Żwirek i inne dekoracje powinniśmy kilkakrotnie przepłukać w ciepłej wodzie. Dzięki temu woda w akwarium nie będzie mętna. Następnie wsypujemy żwirek i układamy dekoracje. Nalewamy do akwarium wody mniej więcej na wysokość 10 cm. Następnie sadzimy rośliny i zalewamy zbiornik. Na końcu wkładamy filtr i grzałkę, a także mocujemy pokrywę z oświetleniem. Po włączeniu filtra musimy odczekać 2 tygodnie zanim wpuścimy ryby. Jeśli mamy znajomego z akwarium, to możemy skrócić czas dojrzewania wody nawet o połowę. Wystarczy wziąć wodę z jego akwarium. Dzięki temu wpuścimy rybki już po tygodniu. W czasie dojrzewania akwarium nie możemy zapominać o włączaniu oświetlenia, które jest konieczne do rozwoju roślin.

Jak dbać o rybki?

Opieka nad rybkami nie jest zbyt trudna. Musimy jedynie pamiętać o regularnym karmieniu i podmianach wody. Karma dla ryb akwariowych jest podstawą diety, jednak warto podawać także mrożone bądź żywe larwy. Dotyczy to zwłaszcza ryb mięsożernych. Wybierając suchy pokarm dla rybek kierujmy się zarówno jego składem, jak i formą. Płatki to najbardziej uniwersalna forma pokarmu. Po wsypaniu ich do akwarium unoszą się przez chwilę na wodzie, po czym opadają na dno. Granulki bądź pałeczki powoli opadają na dno. Pokarm w tej formie jest dobry dla ryb żerujących w środkowej części akwarium. Przykładem są skalary czy górami. Pokarm dla ryb dennych ma formę pastylek, które dość szybko opadają. Pamiętajmy o tym, żeby karmić rybki o stałych porach. Raz na jakiś czas musimy podmienić część wody na świeżą. W akwarium o pojemności 40 litrów podmianę powinniśmy robić co około miesiąc.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 147

Dodaj komentarz