O czym powinieneś pamiętać, nim zdecydujesz się na psa?

Uroczy, merdający ogonem czworonóg to marzenie wielu osób. Trudno znaleźć coś, co rozładowuje napięcie szybciej niż spacery z małym przyjacielem. Nie łatwo także o lepszego pocieszyciela niż niemal zawsze radosny i chętny do zabawy pies. Z tego powodu ludzie często decydują się na przygarnięcie tego zwierzaka. O czym należy pamiętać przed zdecydowaniem się na psa?

Pies to nie zabawka

Wiele osób decyzję o przygarnięciu zwierząt podejmuje impulsywnie i egoistycznie. Jest to bardzo złe podejście. Decydując się na zakup bądź adopcje psa konieczne jest zastanowienie się nad tym czy aby na pewno mamy odpowiednie warunki, by wziąć na siebie taką odpowiedzialność. Pies nie jest zabawką, a żywym stworzeniem, o które trzeba dbać i poświęcać mu sporo uwagi. Zwierzak przywiązuje się do człowieka i decyzja o jego przygarnięciu musi być podjęta świadomie, gdyż każda kolejna zmiana właściciela będzie dla czworonoga przykra i stresująca.

Opieka nad psem wymaga dużej ilości czasu

Opieka nad psem wiąże się z poświęceniem sporej ilości czasu w ciągu dnia. Zwierzaka trzeba regularnie wyprowadzać, najczęściej kilka razy dziennie. Należy także zadbać o to, by miał dużo zabawy i nie nudził się. Trzeba przeznaczyć czas na budowanie relacji z nim. Jeśli zachoruje, może potrzebować dodatkowej opieki. 

Psy różnią się od siebie

Warto zwrócić uwagę na to, że różne rasy mają inne potrzeby i charakter. Niektóre dość dobrze znoszą przebywanie samemu, inne najchętniej chciałyby ciągłej uwagi opiekuna. Jedne potrzebują dużej przestrzeni i domu z ogrodem, a inne dobrze sobie poradzą, nawet mieszkając w bloku. Nie wszystkie psy dobrze znoszą kontakt z dziećmi. Dla niektórych jest to bardzo stresujące i przykre doświadczenie, a inne mogą być wobec niech nawet agresywne. Są także rasy, które uwielbiają dzieci. Przygarniając psa, należy wybrać taką rasę, której charakter i potrzeby będą pasowały do stylu życia opiekuna.  W innym przypadku, zarówno zwierzak, jak i jego właściciel nie będą zadowoleni.

Pupil jest zobowiązaniem

Pies jest poważnym zobowiązaniem i należy pamiętać o tym przed podjęciem decyzji o adopcji lub zakupie. Posiadanie zwierzaka może być w pewien sposób ograniczające. Psa nie wszędzie można ze sobą zabrać, a znalezienie kogoś do opieki nad nim może nie być najłatwiejsze i wiązać się z kolejnymi kosztami. Osoby ceniące sobie spontaniczność i lubiące podróże powinny pomyśleć, czy na pewno są w stanie pogodzić opiekę nad zwierzakiem ze swoim stylem życia i czy na dłuższa metę nie będą czuły się przez pupila ograniczone.

Posiadania zwierzaka to koszty 

By móc zapewnić zwierzęciu jak najlepszą jakość życia trzeba liczyć się z kosztami. Dobrej jakości karma niestety nie jest tania, a podawanie zwierzęciu słabych produktów może spowodować u niego później duże problemy zdrowotne. Przygarniając psa, trzeba zwrócić uwagę na to, że duże rasy potrzebują naprawdę sporej ilości pożywienia, więc ich utrzymanie będzie znacznie droższe niż w przypadku małych piesków. Biorąc pod uwagę koszty, trzeba także pamiętać o cenie usług weterynarza. Chodzi nie tylko o podstawowe zabiegi takie jak kastracja, czy szczepienia, ale także możliwość wystąpienia u pupila drogiej w leczeniu choroby. Przed adopcją lub zakupem psa warto przygotować sobie pewną poduszkę finansową na wypadek wystąpienia takiej sytuacji. 

Adopcja psa jest zobowiązaniem na lata. Wiążę się z dużą odpowiedzialnością, kosztami, a także sporą ilością czasu. Wymaga także dopasowania trybu swojego życia do zwierzaka. Z drugiej strony towarzystwo czworonoga przynosi ogrom korzyści. Daje nie tylko radosne towarzystwo i najprawdziwszą przyjaźń, ale również wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Dodatkowo posiadanie psa i konieczność wyprowadzania go na spacery, zwiększa często ilość ruchu w życiu właściciela. Przed adopcją warto uważnie przeanalizować wszelkie za i przeciw i podjąć jak najlepszą dla siebie, a także dla zwierzaka decyzje.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz