Kilka zasad kiełkowania roślin z nasion

Zdecydowanym hitem wśród wielu miłośników roślin są różnorodne nasiona, które można kupić przez Internet. Mogą to być zarówno róże, palmy jak i wiele innych egzotycznych gatunków. Zdecydowanie kusi nas niska cena produktu. Jednak czy kiełkowanie jest takie proste? Sprawdzamy.

Dlaczego należy uważać na nasiona?

Różnokolorowe kwiaty to z pewnością wizytówka każdego ogrodnika. Wchodząc do sklepu ogrodniczego możemy zachwycić się wyglądem niektórych z nich. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup nasion możemy przede wszystkim stracić swoje pieniądze. Wiele osób bazuje na wykorzystaniu zaufania klientów i wystawia na sprzedaż mieszanki, które zakończą się powodzeniem siewu.

Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować rozmnażanie się roślin. Do tego możemy użyć Internetu. Niektóre kwiaty nie są w stanie rozmnożyć się przez nasienie. Ich jedyną drogą rozrodu może być na przykład wyrastanie z korzenia. Sprawia to, że tylko w taki sposób można cieszyć się z ich obecności.

Kolejną kwestią jest data zbioru określonych nasion. Zawsze należy dokładnie zapytać sprzedającego z kiedy pochodzą określone nasiona. Internetowe aukcje nie zawsze posiadają opakowania, na których zazwyczaj widnieją tego typu dane. Pamiętajmy, że im starsze nasiona, tym mniejsze prawdopodobieństwo wykiełkowania. Zawsze starajmy się kupować nasiona nie starsze niż rok. Dzięki temu mamy pewność, że mogą być one dobrą podstawą do kiełkowania (sprawdź także publikacje dotyczące kiełkowania na zpe.gov.pl).

Sprawdź, jak zadbać o nasiona przed siewem

Nie jest to być może tak oczywisty dla niektórych fakt, ale każde nasiono wymaga odpowiedniego przygotowania do siewu. Dzięki temu można zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu oraz zwiększyć szansę na powodzenie wyrośnięcia.

Przede wszystkim należy zapytać profesjonalnych ogrodników, którzy zajmują się hodowlą niektórych gatunków. Możemy zrobić to przez Internet szukając odpowiedzi na forach. To właśnie tam ogrodnicy często wymieniają się swoimi doświadczeniami. Alternatywą mogą być również grupy społecznościowe.

Zazwyczaj nasiona przed wysiewem należy namoczyć w destylowanej wodzie. Dzięki temu mogą one napęcznieć. Wówczas twarda łupina staje się miękka oraz skłonna do pęknięcia. Jest to bardzo ważny element, o który należy zadbać.

Użyj odpowiedniej ziemi

Chcąc mieć pewność, że nasiona wykiełkują należy przede wszystkim sprawdzić, w jakiej ziemi roślina czuje się najlepiej. Obecnie mamy możliwość kupna wielu różnorodnych wariantów. Mogą to być ziemie torfowe, ogrodowe, półprzepuszczalne, kokosowe i wiele innych. Wystarczy dowiedzieć się, które sprawdzi się najlepiej.

W ten sposób można będzie liczyć na kiełkowanie niekiedy nawet w kilka dni. Warto szczególnie dbać o parametry ziemi w postaci odpowiedniego pH. Dzięki temu każda roślina będzie mogła zdrowo się odżywiać.

Sprawdź stanowisko

Kiełkowanie roślin to niekiedy długi czas, który wymaga odpowiedniego stanowiska. Zazwyczaj kupując nasiona w oryginalnych opakowaniach możemy dowiedzieć się, gdzie dokładnie powinny być ustawione.

Nasiona, które lubią duże nasłonecznienie zawsze powinny być wystawione na południowy parapet. Jest to miejsce w całym domu, w którym można liczyć na nasłonecznienie przez cały dzień. Z pewnością takie miejsce powinno być zarezerwowane dla ziół. To właśnie one w uprawie wymagają wysokiej temperatury.

Sprawdź dodatkowe informacje od specjalistów

Niekiedy kiełkowanie roślin musi zostać urozmaicone o kilka akcesoriów. Zazwyczaj jednak wszystkie z nich powinniśmy posiadać we własnym domu. Mowa tutaj głównie o folii spożywczej lub plastikowym opakowaniu. Dla przykładu chcąc wyhodować egzotyczne rośliny lub palmy należy przykryć doniczkę folią oraz wykonać w niej kilka nacięć. Rośliny te potrzebują do wzrostu wysokiej temperatury oraz wilgoci. Taki zabieg sprawi, że wszystkie parametry będą odpowiednio zachowane.

Nasiona to elementy, które zdecydowanie nie są łatwe w uprawie. Mają jednak swoich zwolenników, dzięki czemu pozwalają im zaoszczędzić wiele pieniędzy. Warto o tym pamiętać oraz spróbować swoich sił w hodowli roślin z nasiona.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz