Jak zwalczać najczęściej występujące na roślinach pasożyty?

Rośliny w każdym domu narażone są na atak różnorodnych pasożytów, które mogą zostać przywiezione do domu bezpośrednio ze sklepu. Wówczas atakują je oraz powodują na przykład żółknięcie liści. Jak temu przeciwdziałać domowymi sposobami? Sprawdzamy.

Tarczniki

Tarczniki to owady, które bardzo często występują na roślinach, które posiadają duże liście. Są one zaliczane do pluskwiaków, które osiągają około kilka milimetrów długości. Cechą charakterystyczną obecności tych pasożytów będzie białawy odcień, który może wpadać w brąz lub nawet przeźroczystość. Wyglądem przypominają owalne blaszki.

Tarczniki żywią się sokiem roślin przyczepiając się łodyg oraz wewnętrznych części liścia. Ich wykrycie nie powinno stanowić problemu – zazwyczaj jest ich wiele oraz wydzielają na liściu spadź, która przypomina żel. Jest to cecha charakterystyczna występowania tych pasożytów. Tarczniki przez wyssanie soku powodują przede wszystkim żółknięcie liści, które stają się coraz bardziej wiotkie oraz opadają.

Skutecznym sposobem na tarczniki jest ich mechaniczna eliminacja. Wystarczy wziąć do ręki wacik do uszu lub szczoteczkę do zębów oraz zdjąć je z rośliny. Najlepiej jest to robić na mokro. Następnie należy roślinę wysuszyć na świeżym powietrzu oraz odpowiednio zakonserwować. Wystarczy do miski z litrem wody dolać 1-2 łyżeczki denaturatu lub spirytusu. Takim preparatem należy pokryć całą roślinę oraz poczekać aż wyschnie. Następnie można cieszyć się powracającą do zdrowia rośliną. Gdy tarczniki wrócą warto ponownie użyć tego sposobu oraz tym samym zmienić roślinie podłoże.

Wełnowce

Wełnowce to kolejna grupa popularnych pasożytów, które żerują na roślinach doniczkowych. Podobnie jak tarczniki upodobały sobie sok z łodyg oraz zewnętrznej części liścia, gdzie najchętniej występują. Wełnowce są pasożytami z rodziny czerwców, które swoją nazwę zawdzięczają swojemu wyglądowi. Przypominają bowiem zbitą kulkę wełny, która dorasta do kilku milimetrów. Często występują w towarzystwie mszyc.

Wełnowce można poznać przede wszystkim po tym, że na liściach oraz łodygach będzie można zaobserwować białe punkty. W efekcie ich żerowania liście żółkną oraz tracą jędrność. Również jak w przypadku tarczników liście roślin pokryte są żelową, lepką spadzią.

Wełnowce bardzo trudno jest wytępić, ponieważ posiadają otoczkę z wosku, która chroni je przed substancjami zwalczającymi pasożyty. Warto podkreślić także ich szybkie tempo rozmnażania się.

W ruch powinniśmy wziąć delikatny wacik oraz mechanicznie usunąć wszelkie szkodniki, które są zlokalizowane na liściach oraz łodygach. Następnie należy sporządzić roztwór, który tym razem składać się będzie z litra wody, kilku kropel płynu do mycia naczyń oraz szarego mydła. Takim preparatem powinniśmy umyć roślinę oraz pozostawić ją do wyschnięcia lub bezpośrednio opłukać ją wodą na przykład pod prysznicem. Warto również przesadzić roślinę oraz jednocześnie opłukać korzenie rośliny.

Przędziorki

Przędziorki są pajęczakami, które bardzo często atakują rośliny w naszych domach. Przede wszystkim występują tam, gdzie panuje suche powietrze oraz jest bardzo dobry dostęp do bezpośredniego światła słonecznego. Przędziorki w powiększeniu wyglądają jak czerwone pajączki. Bardzo łatwo jest je zidentyfikować, ponieważ mają specyficzny wygląd oraz pozostawiają na liściach osad oraz pajęczynę.

Walka z przędziorkami jest prosta – roślinę należy mocno zwilżyć wodą na przykład ze spryskiwacza. Przędziorki nie lubią wody przez co szybko opuszczą roślinę. Należy również zmienić jej podłoże uważnie oczyszczając bryłę korzeniową.

Jeśli sama woda nie pomaga można do niej dodać naturalne olejki oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń.

Pasożyty na roślinach to owady, które przede wszystkim uprzykrzają życie każdemu hodowcy. Warto wówczas działać szybko oraz skutecznie w oparciu o naturalne sposoby. Jeśli one zawodzą zawsze można poradzić się specjalistów, którzy dokładnie wiedzą jakiej chemii użyć. Należy jednak samodzielnie starać się opanować sytuację.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz