Jak urządzić terrarium?

Terrarium to specjalnie przygotowana konstrukcja, którą wykorzystuje się do hodowli różnych zwierząt. Przyjmuje ono różne formy oraz kształty. W jaki sposób powinno się je urządzić oraz co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

Czym jest terrarium?

Terrarium to specjalnie zaprojektowana przestrzeń do tego, aby można było hodować nie tylko niektóre zwierzęta, ale również rośliny. Jest to pewnego rodzaju klatka, która nie posiada jednak krat, ale za to ma szklane szyby, przez które można obserwować wszystko to, co dzieje się wewnątrz.

Można porównać terrarium do akwarium, jednak z dodatkową taflą szyby na górze. Terrarium jest jednak zaprojektowane tak, aby można było zachować tam odpowiednią wentylację nawet dla małych zwierząt. Nie trzeba będzie martwić się o ich ucieczkę.

Terrarium doskonale sprawdza się do zaaranżowania przestrzeni o charakterze wodnym lub lądowym. Wszystko zależy od odpowiedniego zwierzęcia, które będzie tam mieszkało.

Terraria najczęściej można spotkać w zoo, w sekcji gadów oraz płazów.

Co można trzymać w terrarium?

W terrarium można przechowywać wiele zwierząt. Będą to przede wszystkim egzotyczne osobniki, które mogą wzbudzać różne emocje wśród niektórych ludzi. Zazwyczaj w terrarium mieszkać będą pająki, węże, kameleony, jaszczurki, ślimaki, patyczaki, żółwie lub nawet chomiki.

Terrarium doskonale sprawdza się do tego, aby zachować odpowiednie parametry jeśli chodzi o wilgotność. Wszystko ze względu na fakt, że posiada zamkniętą przestrzeń. Wówczas egzotyczne zwierzęta mogą czuć się jak w swoim naturalnym środowisko – zapewnia się im nie tylko wilgotność, ale również ciepło.

Terrarium sprzyja również rozwojowi egzotycznej flory. Będą to rośliny takie jak trzykrotka, monstera oraz grubosz. W ten sposób rosną one szybko oraz bardzo skutecznie.

Jak urządzić terrarium?

Terrarium jest bardzo dobrą przestrzenią do tego, aby móc wykazać się kreatywnie. Wszystko ze względu na fakt, że można zarówno wykorzystać do tego piasek, torf, ścinki drzew, kory, ziemię oraz włókno kokosowe.

Warto również wziąć pod uwagę dekoracje takie jak zaschnięte mchy, kory drzew, kamienie oraz nawet w niektórych przypadkach czaszki zwierząt.

Terrarium to jednak system, który wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem urządzeń elektrycznych. To właśnie one będą monitorowały to, co właściwie dzieje się wewnątrz.

Takimi urządzeniami będzie między innymi grzałka, wentylator oraz lampa UV. Wszystkie te elementy odgrywają bardzo ważną rolę w życiu zwierząt, które potrzebują odpowiedniego ciepła do życia. Będą to przede wszystkim kameleony oraz żółwie.

Terrarium dla roślin i ryb

Terraria to również wiele różnorodnych rodzajów, które dają zupełnie inne możliwości. Jednym z nietypowych będzie terrarium, które posiada zarówno przestrzeń dla ryb, jak i roślin. Zazwyczaj jest skonstruowane w formie szafy ze szkła, która pnie się w górę.

Na ściance można zaobserwować specjalne szczeliny dla roślin, które mogą się rozwijać oraz spuszczać się w dół.

Na dole jednak można zaobserwować zbiornik wodny, w którym są takie ryby jak gupiki lub molinezje. Całość działa zazwyczaj na bazie filtra, który przetacza wodę na górę oraz tworzy to efekt wodospadu. Jest to bardzo spektakularne dla każdego terrarysty.

Dodatkowo takie terrarium może również posiadać odpowiednie gatunki gekonów. To właśnie one tolerują taki specyficzny klimat. Warto wziąć to pod uwagę po to, aby skutecznie urządzić swoją przestrzeń oraz zyskać wiele różnorodnych korzyści.

Terrarium to ciekawy zbiornik, który może zachwycić każdego. Warto w niego inwestować po to, aby zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju dla zwierząt oraz niektórych roślin. Szczególnie ważne jest to dla egzotycznych gatunków takich jak węże oraz pająki.

Terraria można kupować zarówno w sklepach zoologicznych, jak i terrarystycznych. Warto jednak zwracać uwagę na ich funkcjonalność oraz kształt. To właśnie od niego zależy, jak terrarium będzie odpowiadało zwierzętom, które się w nim znajdują. Zawsze należy wziąć to pod uwagę.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz