Jak ruch wpływa na samopoczucie naszych pupili?

Ruch to zdecydowanie bardzo ważny element życia każdego czworonoga. Jest to spowodowane wieloma różnorodnymi czynnikami. W ten sposób można zaspokoić jego potrzeby. Jak dokładnie wpływa na pupili? Sprawdzamy.

Lepszy metabolizm

Czworonogi w zależności od rasy potrzebują innego czasu na ruch. Oczywiście poza zabawami w domu należy brać pod uwagę wyjścia na spacer. To właśnie one sprawiają, że pupil może zyskać naturalną aktywność fizyczną.

Taki proces ma bardzo ważny wpływ, szczególnie na jego metabolizm. Jest to spowodowany faktem, że podobnie jak u człowieka ruch usprawnia funkcjonowanie jelit. To ważne szczególnie dla ras, którzy cierpią z powodu wzdęcia oraz niestrawności. Można dzięki temu wspomóc pupila, aby mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Nie jest to czasami tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Poprzez ruch może zwiększyć się ciśnienie krwi. Jest to jednak bardzo pozytywny oraz bezpieczny dla zdrowia pupila proces. To właśnie wtedy pobudzone zostają soki trawienne do pracy. Można wówczas zauważyć, że brzuch pupila po jedzeniu zmniejsza swoją objętość. Dodatkowo zyskuje on siłę i motywację do ruchu.

Dobra kondycja układu stawowego

Stawy w przypadku czworonogów odgrywają bardzo ważną rolę. To właśnie brak aktywności fizycznej najczęściej doprowadza do różnorodnych patologii. Wówczas czworonogi mogą mieć problem na przykład z biodrami oraz łapami. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Jeśli mowa o spacerach oraz bieganiu, należy również pamiętać o tym, że jego nadmiar także może być niekorzystny. Warto robić to w regularnych odstępach czasu. Spacer nie powinien być również zbyt długi. Mowa tutaj przede wszystkim podczas niekorzystnej pogody.

Specjaliści określają, że dorosłe psy powinny wychodzić na spacery maksymalnie co 9 godzin. Najlepiej robić to 3 razy dziennie, z czego raz powinien być dłuży. Czas trwania takiego spaceru powinien być dobierany indywidualnie. Należy brać pod uwagę takie czynniki jak masa zwierzęcia, jego rasa oraz preferencje indywidualne.

Poprawa samopoczucia

Aktywność fizyczna na dworze sprawia, że pupil zdecydowanie może poprawić swoje samopoczucie. Jest ono bardzo ważne, ponieważ motywuje go do zabawy oraz na przykład uczenia się nowych sztuczek. Nastrój psa należy kontrolować przede wszystkim przed zaśnięciem. To właśnie wtedy można będzie szybko i skutecznie zyskać spokój do kolejnego dnia. Wysiłek fizyczny powoduje zmęczenie. Następnie pies może się zrelaksować oraz odprężyć.

Samopoczucie psa ma również bardzo duży wpływ, jeśli chodzi o jego dietę. W ten sposób można skłonić czworonoga do chętniejszego spożywania posiłków. Mowa tutaj na przykład o zdrowych przekąskach oraz niezbędnych lekach.

Kontrola masy ciała

W zależności od rasy, psy mogą mieć większe lub mniejsze skłonności do tycia. Otyłość tak jak w przypadku ludzi, jest im niewskazana. Może doprowadzać przede wszystkim do przeciążeń stawów oraz zbierania się tkanki tłuszczowej. Jest to niekorzystne, głównie dla układu krążenia.

Spacery sprawiają, że nadmiar tkanki tłuszczowej może zostać usunięty. Warto robić to regularnie, aby pies mógł czuć się lepiej. Jest to ważne głównie w przypadku starszych zwierzaków, które nie posiadają tak dużej motywacji do ćwiczeń. To właśnie wtedy mogą one przybierać na wadze. Warto zachęcać je do spacerów, na przykład stosując ciekawe zabawki oraz nagradzając zdrowymi przekąskami.

Ruch w przypadku zwierząt odgrywa bardzo ważną rolę. Warto wziąć go pod uwagę nie tylko w przypadku psów, ale również innych gatunków. Jest to naturalny sposób na to, aby zyskać odporność organizmu oraz usuwać zbędną tkankę tłuszczową. W niektórych kwestiach zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie różnią się między sobą tak znacząco. Zauważyć to można właśnie w aktywności fizycznej. Podobnie jak w przypadku ludzi, tego typu element jest niezbędny, aby zachować odpowiednią kondycję. Właśnie dlatego należy często wyprowadzać swoich czworonogów na spacery. Można dzięki temu zyskać w nich dobre samopoczucie oraz lepszą kondycję stawów.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 149

Dodaj komentarz