Jak przygotować się na adopcję kota?

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Te urocze pupile jednak wymagają sporej dawki odpowiedzialności i cierpliwości, zresztą jak każde zwierzęta. Aby być dobrym właścicielem kota należy odpowiednie przygotowanie się – zarówno fizyczne jak i edukacyjne.

Pierwszą kwestią w sprawie zdecydowania się na kota jest oczywiście postawienie siebie przed wyborem: adopcja czy kupno? Większość osób powiedziałaby, że adopcja jest najlepszym wyborem – to przecież danie domu zwierzakowi, który tego potrzebuje. Jednak często zwierzaki ze schroniska lub różnych innych instytucji, czy nawet osób prywatnych mogą nieść za sobą traumy i problemy behawioralne.

Oczywiście nie każde z nich, ale należy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić wystarczająco czasu potrzebującemu zwierzakowi, czy lepiej wybrać tego niedoświadczonego przez życie. Zdecydowanie przed adopcją kota ze schroniska powinniśmy porozmawiać z opiekunami, którzy znają te zwierzaki i mogą pomóc nam dobrać odpowiedniego dla nas.

Może kot rasowy?

Kupno kota rasowego wybierają zwykle osoby, kierujące się konkretnym, upodobanym wyglądem pupila lub cechami charakteru, jakimi dana rasa się odznacza. Przy tej kwestii powinniśmy zastanowić się nad wyborem hodowli. Uważajmy na pseudohodowle, które nie są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce oraz zwracajmy uwagę na opinie o danej hodowli.

Przy wyborze kota kierujmy się tym, czy dogaduje się z innymi zwierzętami, jest energiczny, boi się ludzi, ma długą sierść, jakiego jedzenia potrzebuje i jakie choroby występują najczęściej w danej rasie. Zwróćmy uwagę także na jego wiek – inaczej pracuje się z dorosłymi kotami, a inaczej z kociątkami.

Zestaw akcesoriów niezbędnych dla kota

Gdy już wybierzemy naszego pupila, kolejnym krokiem jest przygotowanie mu wyprawki. Dla kota potrzebne są:

  • Kuweta. 
  • Żwirek oraz łopatka do kuwety.
  • Obroża 
  • Szczotka do sierści lub rękawiczka.
  • Karma – mokra oraz sucha.
  • Przysmaki.
  • Zabawki.
  • Drapak.
  • Miski do jedzenia i wody.
  • Transporter.
  • Legowisko.

Jeżeli nadszedł już ten szczęśliwy dzień i kociak jest już u nas, kolejnym krokiem jest zapoznanie go z domem i domownikami. Cierpliwość i czas jest kluczem do sukcesu. Nie róbmy nic na siłę. Dajmy zwierzakowi przestrzeń na powolne odkrywanie nowego miejsca. Nie bierzmy kota ciągle na ręce, dajmy mu czas na to, aby się do nas przyzwyczaił. Jeżeli mamy dzieci, powinniśmy pilnować ich, aby nie obchodziły się z kotem zbyt brutalnie, a on żeby nie podrapał ze strachu naszych pociech.

Co z dziećmi? Jak przygotować je na adopcję?

Dzieci często nie rozumieją, że zwierzątko to nie zabawka – musimy im cierpliwie wytłumaczyć jak się obchodzić z kociakiem. W przypadku gdy mamy inne zwierzęta, oswajajmy je z nowym pupilem powoli i spokojnie, zawsze w naszej obecności. Nie rzucajmy ich na głęboką wodę, aby się od razu zaprzyjaźnili, bo nie zawsze może to się dobrze skończyć.

Następnym bardzo ważnym krokiem jest pójście z naszym kotem na pierwszą wizytę u weterynarza. Przy wyborze gabinetu kierujmy się opiniami społecznymi lub poleceniami. Kota przewozimy transporterem, ze starym kocem lub ręcznikiem w środku. Uważajmy w poczekalni na inne zwierzęta, które mogą być ogromnym stresorem dla naszego pupila. Na pierwszej wizycie weterynaryjnej lekarz założy zwierzakowi książeczkę zdrowia, zważy go, sprawdzi stan zębów i skóry oraz ogólny stan zdrowia. Jeżeli wcześniej nie był szczepiony, to najprawdopodobniej od razu dostanie szereg szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie, oraz odrobaczanie i, w zależności od sezonu, coś na kleszcze. W razie jakichkolwiek pytań, najlepiej radzić się naszego weterynarza.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 149

Dodaj komentarz