Chomik – przyjaciel każdego dziecka

Chomiki już od wielu lat stanowią najpopularniejsze zwierzę, które żyje w klatce. Wszystko ze względu na szereg różnorodnych elementów, którymi się wyróżnia. CO należy wiedzieć przed kupnem? Sprawdzamy.

Chomik i odpowiednia klatka

W hodowli chomika najważniejsza jest klatka. Wszystko ze względu na fakt, że to właśnie tam chomik spędza większość swojego czasu. Dzięki niej może czuć się bezpiecznie oraz komfortowo. Nie należy sugerować się wielkością pupila. Większość osób uważa, że niewielkie stworzenie nie wymaga dużej ilości miejsca. Jest to zdecydowany błąd, który należy skorygować.

Minimalne wymiary klatki dla chomika to 40 x 60 centymetrów. Dużym plusem będzie również posiadanie osobnego wybiegu, w którym chomik będzie mógł spędzać swój wolny czas. Zazwyczaj będzie to przestrzeń, która wykonana jest ze specjalnych barierek. Wiele osób decyduje się również na pojemne akwarium.

Klatka przede wszystkim powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Chomik nie powinien jej przegryzać oraz wyginać. Warto zaznaczyć, że jako gryzoń, który aktywny jest szczególnie nocą, może wykonywać różnorodne czynności wtedy, gdy właściciel go nie widzi. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której chomik będzie mógł wyjść z tej przestrzeni.

Dodatkowo klatka chomika powinna być odpowiednio zaopatrzona. Mowa tutaj o szeregu różnorodnych akcesoriów, które są obowiązkowe. Przede wszystkim będzie to domek. Domek odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o życie chomika. Wszystko ze względu na fakt, że to właśnie dzięki niemu może on się ukryć oraz ludzi bezpiecznie. Jest to bardzo ważne, ponieważ chomiki w naturze są ofiarami wielu różnorodnych stworzeń. Właśnie dlatego są płochliwe oraz lubią zamkniętą przestrzeń.

Warto również zainwestować w kołowrotek. Nie powinien on mieć stereotypowych kratek, ponieważ to właśnie one sprawiają najwięcej kontuzji. Warto wybierać takie, które produkowane są z plastiku. Dzięki temu nie ma obaw, że chomik zrobi sobie krzywdę.

Nie należy zapominać również o poidełku oraz miseczce na jedzenie. Dzięki nim chomik będzie mógł rozwijać się bez problemów.

Podłoże dla chomika

Podłoże dla chomika powinno być bezpieczne dla jego zdrowia. Warto wspomnieć, że najczęściej będą to różnego rodzaju trociny. Nie należy jednak decydować się na zbyt twarde i duże elementy. Chomiki są gryzoniami, które kochają także zagrzebywać się w podłożu. Właśnie dlatego sprawdzą się trociny, które są delikatne oraz miękkie.

Trociny muszą być odpylone. Dzięki temu do dróg oddechowych gryzonia nie będą trafiały różnorodne zanieczyszczenia. Jest to bardzo ważne nie tylko w przypadku chomików.

Dla chomika można również zastosować torf. Jest to specjalistyczna mieszanka kwaśnej ziemi, która naturalnie występuje w jego środowisku. Może ona zabrudzić futerko gryzonia. Właśnie dlatego torf polecany jest jedynie na wybiegach.

Karma dla chomika

Chomik jest gryzoniem, którego dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Bazuje ona nie tylko na mieszance różnorodnych zbóż, ale również pokarmów odzwierzęcych. Chomiki powinny mieć dostęp między innymi do mączników. Są to larwy owadów, które zaopatrują jego organizm w białko. Dodatkowo chomikom można podawać również gotowane jajko. Należy jednak przestrzegać zaleceń weterynarza.

Niezbędnym uzupełnieniem diety gryzoni są zioła oraz siano. Dzięki nim pupile mogą ścierać swoje zęby, które rosną im nieustannie. Do najpopularniejszych ziół należy babka lancetowata.

Chomiki mogą podgryzać również różnorodne gałązki drzew owocowych. Szczególnie należy wystrzegać się karmienia pupili świeżymi warzywami. Wszystko ze względu na fakt, że mogą one powodować biegunki.

Dlaczego wybrać chomika?

Warto wybrać chomika, ponieważ jest to gryzoń, który jest małych rozmiarów. Zachowanie higieny w klatce nie powinno stanowić żadnych problemów. Oswojony gryzoń może bez problemu wchodzić na ręce właściciela. Należy jednak zachować dużą ostrożność, szczególnie jeśli mowa o dzieciach. Upadek z wysokości niekiedy kończy się śmiercią.

W niektórych przypadkach chomiki mogą być również agresywne. Należy liczyć się z podgryzaniami. Regularne oswajanie może zapobiec tego typu sytuacjom.

Chomiki żyją około roku. Dzięki temu są doskonałym pierwszym pupilem dla dzieci.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz