Akcesoria, które ułatwią utrzymywanie roślin w dobrej kondycji

Rośliny w domu to bardzo ważny dodatek, który nie tylko dobrze się prezentuje, ale również jest w stanie korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. O czym jednak należy pamiętać, chcąc cieszyć się zdrowymi kwiatami? Sprawdzamy.

Nawozy w postaci pipet

Nawozy są bardzo ważnym elementem dbania o rośliny. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o te doniczkowe, które nie mają możliwości nieograniczonego rozwoju. Wówczas gleba, w której rosną staje się wypłowiała z substancji odżywczych, które zapewniają roślinie prawidłową kondycję.

Warto wówczas wziąć pod uwagę nawozy, które wyrównują braki w ziemi doniczkowej. Należy jednak wiedzieć, kiedy i w jaki sposób je dawkować, aby nie zaszkodzić całej roślinie. W tym celu warto zaopatrzyć się w pipety, które są stworzone zarówno do roślin kwitnących, jak i tych liściastych.

Forma pipety pochodzi od sprytnego sposobu podlewania roślin. Gdy ziemia staje się sucha ciecz zostaje wessana przez ziemię. Gdy jednak jest nawilżona zamyka dostęp do substancji. Waśnie dzięki temu roślina może samodzielnie dozować sobie taki nawóz, który powinien być umieszczany w głębi doniczki.

Niektóre nawozy dedykowane są odpowiednim gatunkom roślin. Dla przykładu te, których używa się do palm, powinny posiadać duże stężenia azotu, fluoru oraz potasu. Dzięki temu korzystnie wpływają na ich liście oraz korzenie.

Keramzyt

Keramzyt to kruszywo, które sprawdza się zarówno na budowie, jak i w ogrodnictwie. Wszystko ze względu na jego właściwości spulchniania gleby oraz magazynowania cieczy. Keramzyt wykłada się zazwyczaj na dno doniczki, ponieważ to właśnie tam zatrzymuje wodę oraz pozwala roślinie zachować jej stan na wiele dni.

Jednocześnie keramzyt doskonale sprawdza się, jeśli chodzi o zapobieganie gniciu roślin. Jego struktura pozwala zaabsorbować wodę oraz przechować ją bez bezpośredniego kontaktu z korzeniem. Uwalnia się ona stopniowo wówczas, gdy doniczka jest sucha. Dzięki temu korzenie nie gniją oraz na dłużej mogą zachować swoją świeżość.

Dodatkowo keramzyt używa się razem z piaskiem oraz drobnym żwirem do podłoża na przykład kaktusów. Są to rośliny, które potrzebują przewiewnej oraz lekkiej bazy, która pozwoli im uniknąć przelania. Dodatkowo utlenia korzenie, które potrzebują tego do wzrostu.

Monitory poziomu wilgoci gleby

Istnieją na rynku monitory, których odnogi montuje się bezpośrednio w podłożu roślin. Dzięki temu właściciel ma jasny obraz jego wilgoci oraz potrzeb. Wszystko ze względu na fakt, że oprócz podstawowych wartości może on również pokazać pH gleby oraz kilka podstawowych jej składników odżywczych.

Monitor kontroluje również czas, jaki minął od ostatniego podlewania oraz może włączyć alarm, na przykład, gdy roślin jest przesuszona.

Monitor działa na baterie, które wytrzymują nawet kilka miesięcy. Warto się w niego zaopatrzyć, gdy jest się początkującym ogrodnikiem. Dzięki temu można uniknąć przelania i przesuszenia ziemi – dwóch najczęstszych błędów na starcie.

Nawilżacze powietrza i mini szklarnie

Niektóre rośliny do prawidłowego funkcjonowania oprócz wody w ziemi potrzebują również odpowiedniej wilgoci powietrza. Właśnie dlatego należy zainwestować w odpowiednie elementy, które im to zapewnią. Z pewnością do tego sprawdzi się mini szklarnia oraz nawilżacze powietrza. Dzięki takiej konstrukcji można na bieżąco monitorować parametry roślin, które lubią klimat tropikalny. Będzie to bez dwóch zdań monstera oraz palma koralowa. Taka szklarnia zapewnia im odpowiednie warunki do rozwoju oraz jednocześnie dba o ich mikroklimat. Dodatkowo może być również uznana za dekoracje nowoczesnej przestrzeni. Warto o tym pamiętać oraz się na nią decydować, aby eksperymentować nawet z drapieżnymi roślinami takimi jak muchołówka oraz rosiczka.

Utrzymanie roślin w dobrej kondycji niekiedy wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów. Z pewnością świetnie sprawdzi się na przykład keramzyt oraz mini szklarnia. Dzięki temu można zadbać o potrzeby rośliny, które nie zawsze są łatwe do zaspokojenia.

Redakcja IGHZ
Redakcja IGHZ
Artykuły: 148

Dodaj komentarz